spotkanie z olimpijczykamiW dniu 6.10.2018 w Racocie odbyło się spotkanie z jeździeckimi olimpijczykami - polskimi uczestnikami Igrzysk Olimpijskich okresu powojennego. MZJ był jednym z darczyńców tej imprezy i dlatego warto przypomnieć o krakowskich akcentach na olimpiadach w dyscyplinach jeździeckich.

Pierwszym naturalnym skojarzeniem jest postać mjr. Adama Królikiewicza pierwszego polskiego medalisty olimpijskiego w konkurencjach indywidualnych. Podczas Olimpiady w Paryżu w 1924 r. startując na koniu Picador zdobył dla Polski brązowy medal olimpijski. W okresie powojennym mjr Adam Królikiewicz związany był z Krakowskim Klubem Jazdy konnej, w którym szkolił kolejne jeździeckie pokolenia. Dla uczczenia pamięci Adama Królikiewicza od kilkudziesięciu lat rozgrywany był w Krakowie, poczatkowo na Bloniach - organizatorem był wówczas Okregowy Zwiazek Jeździecki w Krakowie a następnie na hipodromie Krakowskiego Klubu jazdy Konnej - Memoriał mjra Adama Królikiewicza. Zawody w skokach przez przeszkody w randze zawodów ogólnokrajowych a kilkakrotnie jako zawody międzynarodowe CSI.

Kolejnym krakowskim jeździeckim olimpijczykiem jest trener Krzysztof Koziarowski, który jako II trener polskiej reprezentacji olimpijskiej (pierwszym trenerem byl Marian Kowalczyk ) przyczynił się do zdobycia medali przez polskich jeźdźców na Olimpiadzie w Moskwie w 1980 r.
Jak pamiętamy złoty medal olimpijski w skokach przez przeszkody zdobył na koniu Artemor Jan Kowalczyk. Polscy skoczkowie zdobyli również srebrny medal olimpijski w konkursie drużynowym startujac w składzie: Janusz Bobik, Wieław Hartman, Jan Kowalczyk i Marian Kozicki.
Krzysztof Koziarowski to wielce zasłuzony zawodnik konkurencji skokow przez przeszkody, dwukrotny medalista Mistrzostw Polski seniorów a także bardzo doświadczony trener, który w swojej karierze pełnil tez funkcję I trenera reprezentacji polski.

Członkiem ekipy olimpijskiej na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2008 r. był dr Tomasz Trela, który podczas igrzysk rozgrywanych w konkurencjach jeździeckich w Honkongu a nie w Tokio, pelnil funkcję lekarza weterynarii opiekując się końmi naszych reprezentantów w WKKW - Pawła Spisaka i Artura Społowicza.
Tomasz Trela to wychowanek i były zawodnik Krakowskiego Klubu Jazdy Konnej biorący z powodzeniem udział w Mistrzostwach Polski Juniorów w ujeżdżeniu a przedtem w Spartakiadzie Młodzieży i zepołowym Pucharze Polski Juniorów, w którym ekipa Małopolski dwukrotnie zdobyła srebrny medal. Tomasz Trela, wychowanek trenera Andrzeja Gołdy startował także w wkkw i w konkurencji skoków. Po zakończeniu studiów i praktyce w Austrii związał się współpracą z naszym czołowym wukakawistą Pawlem Spisakiem, któremu towarzyszył także i w tym roku podczas Mistrzostw Świata w USA.

Małopolski Związek Jeździecki jest jednym ze stowarzyszeń, które wsparły ideę upamiętnienia polskich olimpijczyków w jeździectwie.